Kunapipi Podcast

Informações:

Sinopsis

#1 slovenski podcast o enskem zdravju - V Kunapipi podcastu predstavljamo strokovnjake na podroju zdravja in wellnessa, ki odgovarjajo na nekatere najveja zdravstvena tematike, ki jih zanimajo enske kot so kontracepcija, ovulacija, spolnost, porod itn.

Episodios

  • Spolnost po raku dojk

    21/05/2019 Duración: 23min

    Spolnost po raku dojk by Monika Šetinc

  • Epizoda 10: Spolne Motnje Žensk

    22/03/2019 Duración: 08min

    Epizoda 10: Spolne Motnje Žensk by Monika Šetinc

  • Epizoda 8: Spolna medicina

    28/12/2018 Duración: 09min

    Velika večina nas ob tem imenu takoj pomisli na težave v postelji. A resnica je precej drugačna in zapletena. Spolna medicina je veda, ki se po definiciji ukvarja z vplivom psiho-fiziologije, intimnih odnosov, družbenih in kulturoloških dejavnikov, razvojnih učinkov, spolne usmerjenosti in raznolikosti, spolne identitete ter medspolnih razlik na spolno funkcijo.

  • Epizoda 3: Krvavitve med nosečnostjo

    24/12/2018 Duración: 17min

    Krvavitve v nosečnosti predstavljajo za marsikatero nosečo žensko velik stres. Vendar navkljub dejstvu, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna, so krvavitve, ki nastanejo pred 20. tednom nosečnosti zelo pogoste, saj krvavi tudi do 40% nosečnic. V drugi polovici nosečnosti pa krvavi le še 2–5 % nosečnic.

  • Epizoda 2: Kontracepcijske Tabletke

    23/12/2018 Duración: 18min

    Od uporabe prve kontracepcijske tabletke je minilo več kot 50 let. Ženska, ki se želi zaščititi, pričakuje od kontracepcije učinkovitost, varnost, zanesljivost, enostavnost uporabe in dobro prenosljivost. Danes poznamo več oblik kontracepcije, ki se razlikujejo predvsem po obliki jemanja in načinu delovanja. Ženska lahko izbira npr. med. hormonsko kontracepcijo, materničnem vložkom, barierno kontracepcijo (npr. diafragma), sterilizacijo, naravnimi metodami ipd.

  • Epizoda 4: Endometrioza

    21/12/2018 Duración: 13min

    Endometrioza je stanje, pri katerem raste tkivo, ki normalno tvori notranjo plast maternice, tudi izven maternične votline. Je ena najpogostejših bolezni pri ženskah v reproduktivnem obdobju, pogostejša kot rak, sladkorna bolezen ali spolno prenosne bolezni. Prizadene vsako deseto žensko.

  • Epizoda 1: Kako lahko napovemo ovulacijo

    21/12/2018 Duración: 13min

    Ovulacija je konkretno vpeta v razumevanje menstrualnega cikla. Ženske vedo, kako pogosto imajo menstruacijo, kako močna je in kako dolg cikel imajo. Dostikrat pa se zalomi pri samemu vprašanju ovulacije.

  • Epizoda 5: Folna Kislina

    21/12/2018 Duración: 13min

    V kolikor ste bila noseča v zadnjih 10 letih, ste sigurno že slišala za folno kislino. Zelo verjetno je, da vam jo je vaša ginekologinja predpisala. Zadnja leta pridobiva na pomenu predvsem zaradi svoje preventivne vloge. Folna kislina je vitamin skupine B. Telo je samo ne more sintetizirati, zato jo mora dobiti s hrano. Ker se v telesu ne nalaga, jo je treba vnašati vsak dan.

  • Epizoda 6: Poporodna depresija

    21/12/2018 Duración: 14min

    Poporodna otožnost doleti kar petdeset od stotih mamic, s poporodno depresijo se sreča med pet in dvajset od stotih mamic, poporodna psihoza pa doleti eno od tisoč žensk (to je v Sloveniji približno 18-36 žensk na leto). Poporodna depresija se razvije postopoma. Največkrat se pojavi v štirih do šestih tednih po porodu, lahko pa tudi kasneje. Vseh vzrokov, ki privedejo do razvoja poporodnih duševnih motenj, ne poznamo. Večina strokovnjakov se strinja, da gre za kombinacijo telesnih, duševnih in socialnih dejavnikov.